Лікування алкоголізму і наркоманії по програмі 12 кроків

Лікування алкоголізму по програмі “12 кроків” стало настільки дієвою методикою, що незабаром поширилося і на інші види залежностей. Сьогодні лікування наркоманії активно відбувається  за допопомогою 12 кроків, а також реабілітація алкоголіків і співзалежних за цією схемою і т. п. З точки зору психоаналізу, програма 12 кроків апелює до вашого «Супер-Его» ( «Над-Я») – моралі, сорому, совісті, уявленням про ідеал.

На практиці це відбувається за допомогою звернення до «Вищої Сили». Спочатку програма 12 кроків була релігійною, і під «Вищою Силою» мова йшла про Бога. Але зараз в цій ролі може виступати і колектив, і природа, і будь-яка інша «Сила», в яку вірить залежна людина. «Передоручення» власного життя в руки «Вищої Сили» допомагає відсторонитися і подивитися на себе справжнього, розкритися, стати чесним. Розтин і опрацювання неусвідомлюваних, прихованих раніше почуттів і проблем призводить до катарсису – психологічному звільнення від негативних емоцій, очищенню.

Головне в системі 12 кроків – робота в групі. Вона дозволяє не тільки вирішити індивідуальні проблеми, а й підготувати алкоголіка або наркомана до життя в зовнішньому світі. Залежний відчуває підтримку, бачить позитивний приклад тих, хто вже зміг подолати хворобливу тягу. Він розуміє, що його проблеми – не унікальні, позбавляється від відчуття самотності і безнадії, сам прагне допомагати і бути альтруїстом.

При цьому група стає для нього колективом, в якому алкоголік або наркоман вчиться разом з іншими людьми в родині або на роботі. Деякі залежні абсолютно втратили навички спілкування. Їм, як дітям, доводиться дізнаватися все заново. Спочатку вони імітують поведінку інших членів програми. Потім набувають знань про те, як правильно висловлювати свої думки, як будувати діалог. У групі алкоголіки і наркомани поводяться так само, як у власній родині. Це дає можливість психотерапевту допомогти залежним, проаналізувати і оцінити свою манеру спілкування, виправити помилки. Заняття в колективі стають безцінним досвідом для налагодження відносин з родичами, друзями, колегами в подальшому житті.

Важливу роль в лікуванні наркоманії і алкоголізму «12 кроків» грає поступовість. Поетапне проходження програми допомагає не заплутатися та не збитися. Залежний отримує інформацію дозовано – рівно тими порціями, які в силах засвоїти. Головне завдання для нього – більше не вживати хімічні речовини. З кожним днем ​​зробити це стає все простіше і простіше.

Залежний від алкоголю чи наркотиків вчиться справлятися зі своєю хворобою, змінюючи своє ставлення до життя і до себе самого.

Програма «12 кроків» складається з наступних кроків:

 1. «Ми визнали своє безсилля перед своєю залежністю, визнали, що наше життя стало некерованим»;
 2. «Ми прийшли до переконання, що тільки Сила, більш могутня, ніж наша власна, може повернути нам розсудливість»;
 3. «Ми прийняли рішення доручити нашу волю і наше життя Богу, як ми Його розуміємо»;
 4. «Ми глибоко і безстрашно досліджували себе з моральної точки зору»;
 5. «Ми визнали перед Богом, собою і будь-якою третьою людиною справжню природу наших помилок»;
 6. «Ми повністю підготувалися до того, щоб Бог позбавив нас від всіх цих дефектів характеру»;
 7. «Ми смиренно просили Його позбавити нас від наших недоліків»
 8. ««Ми склали список всіх тих людей, яким ми заподіяли зло, і сповнилися бажанням відшкодувати їм усім збиток»
 9. «Ми безпосередньо відшкодували збиток тим людям, котрим це було можливо, за винятком тих випадків, коли це могло завдати їм шкоди або іншим людям»
 10. ««Ми продовжували самоаналіз і коли допускали помилки, відразу визнавали це»
 11. «Шляхом молитви і роздумів ми намагалися поліпшити свій усвідомлений контакт з Богом, як ми Його розуміємо, молячись лише про знання Його Волі, яку нам належить виконати, і дарування сили для цього»
 12. «Досягнувши духовного пробудження в результаті виконання цих кроків, ми намагалися нести звістку про це іншим залежним від наркотиків та алкоголю і застосовувати ці принципи у всіх наших справах»
(4 голосов, средняя оценка: 4,50 из 5)

STILL NOT SURE WHAT TO DO?

We are glad that you preferred to contact us. Please fill our short form and one of our friendly team members will contact you back.

X