Програма 12 кроків

Залежність – це лихо 21 століття. Алкоголь і тютюн у вільному доступі, величезна різноманітність наркотичних речовин і багато іншого знищує людину, вбиваючи її свідомість, тіло і дух. Самостійно впоратися зі своїми «пороками» може один з мільйона, але за допомогою фахівців шанси наближаються до 100%.

Ефективним методом лікування залежності вважається програма «12 кроків». Її цінність полягає в тому, що розробниками стали люди, які зіткнулися з цією аддикцией і зуміли потрапити в 1-2% «колишніх» алкоголіків і наркоманів.

Програма використовує унікальний підхід, що поєднує психологічний, медикаментозний і духовний вплив на пацієнта. Але, найголовніше – це живий приклад людей, які змогли вирватися з «кайданів» вічного бажання «дози».

«12 кроків»: суть програми

Залежність завжди була серйозною проблемою для світу. Навіть, коли не було хімії, люди «кайфували» від галюциногенних грибів і трав, створювали спиртні напої і також топили своє життя в мріях. Незважаючи на те, що все це триває тисячі років, «панацея» була знайдена тільки на початку 20 століття.

Два алкоголіка з США розробили систему, яка допомогла їм не тільки кинути пити, але і обзавестися масою послідовників. Програма 12 кроків отримала світове визнання, як один з кращих методів лікування від залежності.

Важливо! Йдеться саме про лікування, а не тимчасовий психологічний «бар’єр», як у випадку з кодуванням!

Відмінність курсу «12 кроків» полягає в тому, що допомогу залежним людям надають не психологи і психотерапевти, а самі алкоголіки і наркомани. Вони діляться власним досвідом тверезого життя, щиро розповідають про подробиці минулого, про те, який важкий шлях довелося пройти, щоб розлучитися з ним, яку титанічну роботу необхідно було провести на шляху до поставленої мети.

Історії допомагають новачкам зрозуміти, що життя без склянки і шприца доступне кожному і що воно може бути повноцінним і насиченим. І цей факт своїм прикладом доводять люди, які нараховують не один рік тверезості.

«Кидай пити!» – не працює

Всі ми намагалися змусити свого друга, родича або знайомого відмовитися від шкідливої ​​звички словами «Кидай!». Але, коли він в черговий раз йде в магазин за пляшкою, тягнеться до кишені за цигаркою або відправляється на пошуки нової дози, зітхаючи, говорили, «Знову мене не послухав.».

Як би він не хотів вас послухати, проблема не в тому, що він не хоче кинути, а в тому, що не може. Будь-яка хімічна залежність працює за наступним принципом.

 1. Людина приймає препарат, що піднімає йому настрій. Не важливо, алкоголь або наркотики, різниця тільки в силі впливу і швидкості звикання.
 2. У цей момент в організмі активно виробляються гормони, включаючи дофамін, ендорфін, серотонін і окситоцин, що відповідають за щастя. При цьому їх рівень піднімається на позамежну планку, через що людині стає весело і добре.
 3. Після закінчення дії препарату, рівень гормонів падає. Але, показник опускається нижче, ніж він був до прийому речовини.
 4. У людини починається «сірість» в очах і хочеться повторення веселощів. Після чого трапляється повторний прийом, але вже так весело не стає і доводиться збільшувати дозу.
 5. Як тільки ейфорія проходить, рівень гормонів падає ще нижче. У цьому стані людина вже не може обходитися без «розважальних» коштів, інакше вона впадає в депресію.
 6. Починається стабільне вживання речовин, які стимулюють вироблення гормонів. Через регулярне споживання «щастя» із зовні, організм відмовляється самостійно виробляти гормони.

На останній стадії з’являється агресія, злість і глибока депресія без прийому наркотиків, адже у людини повністю немає щастя. У цей момент залежні відчувають почуття порівняно з тими, якщо вас посадити в темну кімнату, вимкнути світло і поступово заганяти в тіло голки.

Один з наркоманів описував в своїй записці прийом хімічних речовин в такий спосіб: «Коли ти приймаєш наркотики – це схоже на казку. Ти потрапляєш в чарівний світ, де все яскраве, прекрасне і чарівне. Перед тобою стоїть пряниковий будиночок, звідки пахне смачною їжею. Але, зайшовши всередину, двері зникають, і озирнувшись ти розумієш, що замурований в бетоні, а навколо тільки сірі стіни, через які не виходить пробитися. »

Зламати руками ці стіни хворі не можуть, але якщо дати їм у руки кувалду, все зміниться в кращу сторону. Ми дамо потрібний інструмент, і їм стане програма 12 кроків.

Принципи програми

Одна з причин, чому залежні не хочуть повертатися до попереднього життя – повна відторгнутість. Такі люди не можуть знайти друзів, роботу і навіть банальну підтримку, стаючи ізгоями в нашому світі. Їх дух повністю зломлений, що на додаток до фізичних проблем допомагає шукати спокій тільки «на дні чарки».

Програма 12 кроків вчить людину жити по-новому, спілкуватися з людьми і зрозуміти, що це не кінець і далі може бути краще.

Методика базується на трьох ключових позиціях:

 • чесність – учасники терапевтичної групи чесні між собою, розуміючи, що сказане не вийде за межі кімнати і що ніхто і ніколи не засудить їх за вчинки, думки і почуття;
 • неупередженість – метод вчить не вішати на оточуючих «ярлики», не судити заочно, чи не додумувати чужі історії. Ставлячись до людей неупереджено, вибудовується система відкритих і рівних взаємин, в яких немає місця ієрархічній структурі, повчань і настанов;
 • готовність – виражається в згоді членів групи надати посильну допомогу залежним, які її потребують.

Це допоможе змінити мислення хворого, повернувши в його життя інші цінності, крім наркотиків і себе коханого. Так, позбутися фізичної залежності і зняти «ломку» допоможе медикаментозне лікування, але якщо не відновити людину морально, незабаром вона знову повернеться до того, з чим ви так довго боролися.

Програмні поняття

Лікування наркоманії та алкоголізму за системою 12 кроків грунтується на прийнятті певних морально-етичних цінностей.

Залежна людина повинна:​​

 • усвідомити минуле;
 • захотіти змінити життя;
 • визнати своє безсилля перед проблемою;
 • попросити допомоги ззовні;
 • розібратися в недоліках свого характеру і почати виправляти їх;
 • по можливості відшкодувати збиток, заподіяний близьким;
 • почати нове життя, де моральним орієнтиром виступає порядність, чесність, почуття сорому – тобто якості, які у залежної людини в період вживання атрофуються.

Вища сила

Концепція «Вищої сили» передбачає звернення алко- або наркозалежного до сил, могутніших, ніж він сам. Не обов’язково до Бога – релігійний постулат програми був змінений. Припустимо звертатися до будь-якої сили, в яку вірить або зможе повірити аддикт – до Христа, Будди, ідолу з острова Пасхи, навіть до батьків, які підтримували людини протягом алкогольної і наркотичної залежності.

Алкоголік або наркоман «передоручає» Вищій силі свої проблеми, щоб сконцентруватися на одужання. І прийом діє – послабивши контроль, люди зосереджуються на цьому, перестають займатися безглуздим самоїдством, а націлюються на майбутнє.

Борги і відшкодування збитку

«12 кроків» передбачає відшкодування матеріального і морального збитку, нанесеного людям в період вживання. Ця рекомендація не несе стверджувану форму – аддикт, працюючи по кроках і виконуючи приписи, самостійно вирішує, роздавати борги чи ні. Толерантність курсу дозволяє людям виконувати приписи так, щоб відчувати себе комфортно і уникати негативних емоцій, що руйнують зсередини.

Поетапне звільнення від залежності

Робота здійснюється поетапно. Не можна надавати допомогу ближньому, не змирившись зі своєю проблемою, як неможливо роздавати борги зі спокійною душею, не визнавши власних помилок.

При послідовному виконанні кроків, ті принципи і дії, що були вчора незрозумілі, знаходять сенс. Кожен крок стає черговою сходинкою на шляху до духовного зростання, душевного комфорту, гармонії і рівноваги, все далі віддаляючи людину від активного вживання наркотиків і алкоголю.

Жити без наркотиків можна!

В лікуванні алкоголізму і наркоманії медикаменти відіграють незначну роль – вони знімають фізичну залежність і відновлюють сон. Іншу роботу потрібно зробити самостійно відповідно до постулатами програми 12 кроків.

Це непростий, але єдино можливий шлях, що дозволяє кардинально змінити алкоголіка або наркомана, зробити його порядною, чесною і духовно-моральною людиною, свідомо вибирають тверезе життя.

Програма 12 кроків – унікальний шанс вилікувати вашого близького, умовивши його назавжди відмовитися від залежності. Не знаєте, як вмовити на лікування? Телефонуйте і професійний психолог вирішить цю проблему.