Ефективним методом лікування залежності вважається програма «12 кроків». Її цінність полягає в тому, що розробниками стали люди, які зіткнулися з цією аддикцией і зуміли потрапити в 1-2% «колишніх» алкоголіків і наркоманів.

«12 кроків»: суть програми

12 шаговВідмінність курсу «12 кроків» полягає в тому, що допомога залежним людям надають не психологи і психотерапевти, а самі алкоголіки і наркомани. Вони діляться власним досвідом тверезого життя, щиро розповідають про подробиці минулого, про те, яка важка шлях довелося пройти, щоб расстачться з ним, яку титанічну роботу необхідно було провести на шляху до поставленої мети.
Історії допомагають новачкам зрозуміти, що життя без склянки і шприца доступна кожному і що вона може бути повноцінною і насиченою. І цей факт своїм прикладом доводять люди, які нараховують не один рік тверезості.

Принципи програми

Методика базується на трьох ключових позиціях:

  • чесність – учасники терапевтичної групи чесні між собою, розуміючи, що сказане не вийде за межі кімнати і що ніхто і ніколи не засудить їх за вчинки, думки і почуття;
  • неупередженість – метод вчить не вішати на оточуючих «ярлики», не судити заочно, чи не додумувати чужі історії. Ставлячись до людей неупереджено, вибудовується система відкритих і рівних взаємин, в яких немає місця ієрархічній структурі, повчань і настанов;
  • готовність – виражається в згоді членів групи надати посильну допомогу залежним, які її потребують.

Програмні поняття

Лікування наркоманії і алкоголізму по системі 12 кроків грунтується на прийнятті певних морально-етичних цінностей.

Залежна людина повинна:

  • усвідомити минуле;
  • захотіти змінити життя;
  • визнати своє безсилля перед проблемою;
  • попросити допомоги ззовні;
  • розібратися в недоліках свого характеру і почати виправляти їх;
  • по можливості відшкодувати збиток, заподіяний близьким;
  • почати нове життя, де моральним орієнтиром виступає порядність, чесність, почуття сорому – тобто якості, які у залежної людини період вживання атрофуються.

Вища сила
Концепція «Вищої сили» передбачає звернення алко- або наркозалежної до сил, могущественней, ніж він сам. Не обов’язково до Бога – релігійний постулат програми був змінений. Припустимо звертатися до будь-якій силі, в яку вірить або зможе повірити аддикт – до Христа, Будди, ідолу з острова Пасхи, навіть до батьків, які підтримували людини протягом алкогольної і наркотичної залежності.
Алкоголік або наркоман «передоручає» Вищої силі свої проблеми, щоб сконцентруватися на одужання. І прийом діє – послабивши контроль, люди зосереджуються на цьому, перестають займатися безглуздим самоїдством, а націлюються на майбутнє.

Борги і відшкодування збитку
«12 кроків» передбачає відшкодування матеріального і морального збитку, нанесеного людям в період вживання. Ця рекомендація не несе стверджує форму – аддикт, працюючи по кроках і виконуючи приписи, самостійно вирішує, роздавати борги чи ні. Толерантність курсу дозволяє людям виконувати приписи так, щоб відчувати себе комфортно і уникати негативних емоцій, що руйнують зсередини.

Поетапне звільнення від залежності
Робота здійснюється поетапно. Не можна надавати допомогу ближньому, чи не змирившись зі своєю проблемою, як неможливо роздавати борги зі спокійною душею, не визнавши власних помилок.
При послідовному виконанні кроків, ті принципи і дії, що були вчора незрозумілі, знаходять сенс. Кожен крок стає черговою сходинкою на шляху до духовного зростання, душевного комфорту, гармонії і рівноваги, все далі віддаляючи людину від активного вживання наркотиків і алкоголю.

Підсумки
У лікуванні алкоголізму і наркоманії медикаменти відіграють незначну роль – вони знімають фізичну залежність і відновлюють сон. Іншу роботу потрібно зробити самостійно відповідно до постулатами програми 12 кроків.
Це непростий, але єдино можливий нехай, що дозволяє кардинально змінити алкоголіка або наркомана, зробити його порядною, чесною і духовно-моральною людиною, свідомо вибирають тверезе життя.

(4 голосов, средняя оценка: 4,50 из 5)

STILL NOT SURE WHAT TO DO?

We are glad that you preferred to contact us. Please fill our short form and one of our friendly team members will contact you back.

X