Замісна терапія: рятівне коло або шлях до могили?

Метадонова замісна терапія була створена з метою допомогти наркоманам відмовитись від вживання героїну. Але коли з’ясувалося, що метадон також викликає звикання, навіть, більш сильне, ніж інші види наркотичних речовин, від цієї думки відмовились, хоча замісна терапія продовжувала існувати, бо завдяки їй зменшилася кількість злочинів, скоєних наркоманами, адже безкоштовно отримуючи необхідну дозу наркотичної речовини, залежна людина вже не була вимушена шукати гроші для купівлі цієї отрути.

Особливості ЗТ в нашій країні

Звичайно, що з однієї сторони таку програму можна назвати гуманною – вона допомагає залежним людям жити більш-менш нормальним життям. Але не все так просто, тим більше в нашій країні, де хворі люди вже давно перетворилися на дуже прибуткове джерело доходу.

Так, дозвіл займатися замісною терапією отримали не тільки державні установи, але й приватні організації, в яких ЗТ видається за кошти. Тобто, будь-який наркозалежний може прийти до такої клініки, заплатити певну суму і вживати метадон в якості «ліків». Якщо у людини нема коштів, то, звичайно, він нічого не отримує, навіть, якщо приймав терапію не один рік.

Крім того, дозування визначається не за призначенням лікаря, а самим залежним – саме він може збільшувати кількість наркотиків, чи зменшувати її, в залежності від свого бажання та фінансового стану. Тобто, таку терапію можна назвати не лікуванням, а легалізованою наркоманією, яка приносить величезні кошти тим, хто керує цим напрямком на рівні Міністерства охорони здоров’я.

Звичайно, в Україні діє і безкоштовна замісна терапія, але пункти видачі метадона існують тільки в великих містах та й потрапити до цієї програми дуже важко – треба декілька місяців стояти в черзі, проходити медичне обстеження, регулярно здавати аналізи на наявність в організмі інших наркотичних речовин. Якщо хоч одна із умов перебування в програмі буде порушена, людина втрачає своє місце і вже не зможе отримувати безкоштовні наркотики.

Недоліки замісної терапії

Якщо відкинути співчуття і тверезо подивитися на метадонову програму, розумієш, що вона створена не для того, щоб рятувати залежних чи змінювати їх життя на краще. Навпаки, вона не залишає наркоманам шансів на нормальне життя, адже усвідомлення того, що наркотики можна отримати легально, без перешкод і ще безкоштовно, змушує наркоманів змиритися зі своїм становищем і не боротися за тверезе життя. Адже абстинентна ломка і страх перед в’язницею часто становляться стимулами для того, щоб перестати вживати хоча б на деякий час і допомагають багатьом залежним прожити на декілька років довше.

По-друге, медична метадонова залежність викликає більш сильне звикання і необхідність поступово збільшувати кількість наркотику. Багато залежних відмічали, що абстиненція  від такої форми адикції перебігає довше, а фізичний біль зростає в декілька разів.

По-третє, накопичення метадону в організмі призводить до виникнення важких захворювань нирок, кісток, печінки, людина швидко гладшає, набрякає, у неї починають відмовляти внутрішні органи. Статистика доводить, що наркомани, які приймають замісну терапію, помирають вже через 3-5 років від початку програми.

Який висновок можна зробити? Тільки один – ЗТ це найкоротший шлях наркомана до могили, а не порятунок від залежності. Проблему наркотичної залежності може вирішити тільки лікування в реабілітаційному центрі, де з такою людиною будуть працювати фахівці, мотивуючи її свідомо відмовитись від вживання наркотичних засобів.